Patrzysz na zimowy krajobraz za oknem, i nawet pomimo tego, że siedzisz w ciepłym pomieszczeniu – drżysz z zimna? Jest na to sposób! Poznaj różne metody hartowania ciała, dzięki którym nie tylko poczujesz się lepiej, ale i zyskasz dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Razem z Hotelem pracowniczym Zator sprawdź, dlaczego warto zainteresować się tym tematem!
Hartowanie organizmu: co to jest?
Hartowanie to nic innego, jak stopniowe przyzwyczajanie organizmu do chłodu i zima, a także do różnych zmian temperatury otoczenia. Taki stan osiąga się za pomocą ekspozycji organizmu – oczywiście, w pełni kontrolowany sposób – na działanie niesprzyjających czynników termicznych, jak np. niska temperatura, zimna woda czy porywisty wiatr. Rezultat? Hartowanie usprawnia mechanizm regulacji cieplnej naszego organizmu, co przekłada się na lepszą tolerancję zmian temperatury. To z kolei skutkuje efektywniejszą obroną przed infekcjami – zahartowany organizm zamiast na oswajaniu się z zimnem skupia się bowiem na walce z wirusem.
Hotel pracowniczy Zator: dlaczego potrzebujemy hartowania?
Mamy coraz większą tendencję do przegrzewania się, przez co nie potrafimy radzić sobie ze zmienną temperaturą. W rezultacie, kiedy wychodzimy np. w wyjątkowo kiepską pogodę, nasz organizm nie zwalcza patogenów, tylko skupia się na przyzwyczajaniu do niesprzyjających warunków;
Podstawowe zasady hartowania
To, o czym musimy pamiętać, to stopniowanie hartowania ciała. Najlepiej zacząć cały proces od bodźców słabych, a następnie stopniowo zwiększać siłę. Specjaliści odradzają bodźców bardzo silnych, jak np. zanurzenia w zimnej wodzie bez wcześniejszego przygotowania się;
Zahartowany lub przygotowany do tego procesu? Zapraszamy do Hotelu pracowniczego Zator na skorzystanie ze swojego zdrowia w trakcie niezapomnianego wypoczynku!
Comments are closed.